CHOROBY

Grypa- pomocy.

Każdy z nas kiedyś chorował na grypę. Ba! Ja kiedyś chorowałem na nią dwa razy do roku. Chorowałem, ale to było kiedyś J.  Zaczęło już mnie do denerwować, bo ileż można, więc zacząłem szperać tu i tam i szukać jakichś naturalnych środków do jej zwalczania i bronienia się przed nią.

Skąd sie wzięła grypa?

Pierwsze wzmianki o wirusie grypy pochodzą już z piątego wieku p.n.e i  mimo znacznych postępów w medycynie nie znaleziono jeszcze skutecznej szczepionki, a to wszystko dlatego, że wirus grypy ma właściwości bardzo zmienne i skutecznie „unika” nowych szczepionek, a także z łatwościa daje sobie radę z naszym systemem immunologicznym(obronnym). Nazwę grypa(influenza) nadali Włosi po wilkiej epidemii w 1504 roku. Uważali, że gwiazdy mają wpływ na rozprzestrzenianie sie tej choroby lecz z czasem przyuważono, że wirus nasila sie wraz ze spadkiem teperatury.

Objawy?

W około 48 godzin od zakażenia następują pierwsze objawy choroby. Często grypa może mieć bardzo ostry początek z wysoką, nawet do 39.5 st. C gorączką, dreszczami, bólami kostno – stawowymi w okolicy pleców i nóg, światłowstrętem, ogólnym osłabieniem i bólami głowy. Pojawić się także mogą objawy z przewodu pokarmowego jak biegunka, bóle brzucha. Objawy ze strony układu oddechowego to najczęściej ból gardła, suchy męczący kaszel oraz katar. Takie ostre objawy najczęściej utrzymują się około trzech dni, po czym szybko ustępują. Jeszcze przez kilka dni utrzymuje się osłabienie i wzmożona potliwość. Wirusy grypy uszkadzają nabłonek dróg oddechowych, który staje się podatny na różnorakie zakażenia bakteryjne lub grzybicze. Rolą lekarza jest ich szybkie wykrycie i włączenie odpowiedniego leczenia. Symptomy które najczęściej towarzyszom nadkażeniom to pojawienie się wilgotnego kaszlu z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny, zaczerwienienie gardła z wysiękiem lub ropnym nalotem na migdałkach podniebiennych oraz przeciągający się czas zdrowienia.

Jak ją leczyć?

Większosć osób wybiera domowe środki na zwalczenie grypy, takie jak herbatka z miodem, sokiem malinowym lub czosnek wróżnej postaci, które rzeczywiście w większości przypadków pomagają, ale niekiedy wskazane jest udanie sie do lekarza w szczególności kiedy jest gorączka powyżej 38 stopni C, ostry ból ucha, zatok, w klatce piersiowej, są trudności przy przełykaniu lub duszność. Szczególnie kobiety w ciąży nie powinny lekceważyć tej choroby.

Pamiętam jak moja babcia używała baniek ogniowych- to było dawniej. A teraz są już dostępne bezogniowe 🙂 Ale o tym w następnych wpisach 🙂

Be the first to start a conversation

Dodaj komentarz